SŁUPIA

Słupia – nazywana “rzeką czarownic” – to piękny i dziki szlak, gdzie miejscami nawet doświadczony kajakarz będzie miał sporo trudności. Słupia jest niewątpliwie jedną z ciekawszych rzek Pomorza. Zawdzięcza to warunkom przyrodniczym oraz niespotykanemu nigdzie indziej systemowi elektrowni wodnych z przełomu XIX i XX wieku.

Spływ przebiega w granicach Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Rzeka kończy swój bieg w Ustce, przepływa przez port remontowy i rybacki, po czym wpada do morza. Długość szlaku – 125 km. Trasa spływu zaliczana jest do szlaków średnio trudnych i uciążliwych. Składają się na to warunki fizyczno-geograficzne i przyrodnicze cieku: wartki nurt i bystrzyca, liczne meandry, zwalone drzewa i inne przeszkody w korycie rzeki.
Brzegi zarośnięte są olchami, wierzbami i osikami, których gałęzie wdzierają się w nurt i miejscami całkowicie przegradzają powierzchnię wody. Wykorzystanie energetyczne rzeki jest znacznym utrudnieniem spływu. Liczna zabudowa hydrotechniczna złożona jest z elektrowni wodnych i związanych z nimi sztolni, kanałów, zapór ziemnych, odmulników i syfonów. Powoduje to konieczność przenoszenia kajaków na znaczne czasem odległości. Niekiedy niezbędne jest ich przewiezienie. Te niedogodności zrekompensowane są możliwością obejrzenia i zwiedzenia unikalnego w skali Europy systemu energetycznego.

Spływ Słupią można rozpocząć z Sulęczyna, ale odcinek do Soszycy polecamy tylko ludziom opływanym i nastawionym na pokonanie szlaku trudnego. Jest tu wiele drzew w rzece, głazów, progów i mielizn, co jest męczące dla mniej wprawnych kajakarzy.
Po 2 -3 godzinach  pole biwakowe za jeziorem we wsi Młynki – przenoska 50 metrów. Po kolejnych 2 godzinach elektrownia Struga. Tu jest konieczna przewózka kajaków do Soszycy .
Kolejny etap (lub początek dla mniej zaawansowanych) to po  4 godzinach Gołębia Góra – pole biwakowe po obu stronach mostu. Następnie płyniemy do końca jez. Głębokiego koło Gałęzowa. Stąd trzeba przewieźć kajaki aż za elektrownię w Gałęźni Małej, gdzie jest pole biwakowe z miejscem na ognisko.
Po ok.  3-5 godzinach jest  Krzynia z polem biwakowym i wyznaczonym miejscem na ognisko. Dalszy etap to 6 godzin do Słupska i kolejne 6 godzin do Ustki.

Dopływy: Bytowa (25 km), Kamienica (30 km), Graniczna (10,7 km), Skotawa (44,6 km), Kwacza (21,0 km), Kamieniec (9,4 km), Gnilna (12,0 km), Brodek (14,5 km), Glaźna (15,0 km), Krępa, Krzywinka, Przelnica, Strasznica, Stropna, Sucha, Wąsietnica, Żelkowa Woda.
Ujściowy odcinek rzeki Słupi pełni funkcję akwatorium portu Ustka.